Menu:
Fotogal�ria mesta Tren�ianske Teplice
Kontakt

MESTO TRENČIANSKE TEPLICE
Mestský úrad
M.R.Štefánika 4
914 51 Trenčianske Teplice
e-mail: podatelna@teplice.sk

Tel. 032 655 1500, 655 6715
0917 355 172 (orange)
Fax: 032 655 2232

alebo priame telefónne čísla

IČO:00312088 DIČ:2021080050

GPS:
48 54´ 37.79" N, 18 09´ 57 98" E


Úradné hodiny

Pondelok 08.00 16.00
Utorok 08.00 16.00
Streda 08.00 17.00
Štvrtok nestránkový deň
Piatok 08.00 15.00

Prestávka: 12.00 - 13.00Prehlásenie o prístupnosti

webmaster@teplice.sk

 

 

Zomrel Viliam Malík, nestor slovenskej reportážnej fotografie

Osobnosť slovenskej fotografickej moderny a zakladateľ slovenskej žurnalistickej a reportážnej fotografie Viliam Malík zomrel vo veku 99 rokov. Žil v Trenčianskych Tepliciach.

Viliam Malík (21. novembra 1912 – 20. januára 2012) patril k osobnostiam modernej slovenskej vojnovej a povojnovej fotografie. Za osemdesiat rokov amatérskej i profesionálnej fotografickej činnosti sa vyprofiloval na popredného fotografa.

Fotografoval aj v deväťdesiatke, v roku 2004 nezaprel v sebe fotoreportéra profesionála a po veternej kalamite nafotil aktuálne zábery prvých momentov prírodnej katastrofy v Tatrách. Ešte vlani sa osobne zúčastnil výstavy Nové Slovensko v Slovenskej národnej galérii v Bratislave, na ktorej nechýbali ani jeho fotografie.

„U fotografa na veku nezáleží. Ak sa dožijem trojcifernej číslovky, sto rokov, ak ma nohy budú niesť, hlava myslieť, budem stále fotografovať,“ vyznal sa vtedy.

Jeho tvorba bola rozmanitá, od dokumentárnej, reportážnej, portrétnej až po umeleckú. Fotiť začal na strednej škole, v roku 1936 nastúpil do slovenskej pobočky Československej tlačovej agentúry na pozíciu fotoreportér obrazového spravodajstva.

Ako profesionálny fotograf zachytával udalosti v Československu ešte pred druhou svetovou vojnou, cieľom objektívu bola častokrát ulica a jej rozmanité podoby. Zaznamenal atmosféru prvej republiky, vojnové roky i obdobie povojnového budovania a obnovy krajiny. Na jeho fotografiách zostali zachované dnes už mnohé neexistujúce zákutia Bratislavy či iných slovenských miest.

/Zdroj: sme.sk/


 Diskusia k článku.

Do tejto diskusie môžete písať svoje otázky, podnety a rady k súvisiacej téme.
V diskusiách netolerujeme: osobné útoky, vulgarizmy, obhajovanie a podnecovanie násilia, nenávisti a netolerancie, reklamu alebo zverejňovanie odkazov na iný web. ( * povinné)

Titulok: *
Meno: *
Priezvisko: *
Mesto/obec: *
E-mail: *
Kontrolný kód *
zobrazenie kontrolného kódu - pre nevidiacich kliknite na odkaz vpravo
vypočuť kontrolný kód
 

Skromný velikán slovenskej fotografie 2012.02.01      10:38:57

Miloš Nemeček     Bratislava     nemecek(zavináč)goodwill.eu.sk

Výstava Nové Slovensko v Slovenskej národnej galérii sa podľa ankety denníka Sme stala najvýznamnejšou výstavou uplynulého roka a podľa mnohých aj vôbec najvýznamnejšou kultúrnou udalosťou roku 2011 na Slovensku. Keď som 15. januára odchádzal z posledných chvíľ pred jej záverom, na chvíľku som sa znova pristavilo pristavil pri viacerých fotografiách Viliama Malíka. Bolo ich vyše štyridsať, bol očividne najvýraznejšie zastúpený nielen čo do počtu, ale aj významu zo všetkých fotografov na tejto pozoruhodnej expozícii. Nevšednej aj tým, že fotografia bola prezentovaná rovnocenne s velikánmi slovenskej modernej maľby ako Miloš Bazovský, Martin Benka a ďalší. Vtedy som sa viac než inokedy uvedomil, akou osobnosťou bol Viliam Malík.
Vtedy som netušil, že úvahy o tom, ako by si k storočnici rozhodne zaslúžil dôstojnú poctu aj vo forme samostatnej výstavy, o pár dní preruší správa o jeho smrti. Teraz sa k tejto myšlienke vraciam. Na november, čas žiaľ nedožitých sto rokov od jeho narodenia, pripravuje takýto projekt Slovenská národná galéria– ale bokom by nemali zostať ani Trenčianske Teplice, ktoré sa po Bratislave a Vysokých Tatrách stali jeho domovom. Starostlivo opatrujem celkom slušnú kolekciu jeho fotografií, ktoré som spolu s ním vybral pri niekoľkých stretnutiach. A viem, že to je iba zlomok jeho neuveriteľne rozsiahlej tvorby.
To najlepšie z nej by mali spoznať aj ďalší z Teplíc, ktorí ho takmer denne stretávali na prechádzke s pani Miladou. Nepochybujem, že tento zámer nájde pochopenie u jeho blízkych, vedenia Mesta Trenčianske Teplice i ďalších, ktorí v tom môžu pomôcť.
Cítim to ako morálnu povinnosť, veď celý život som v novinárskom a vydavateľskom remesle – a Viliam Malík bol doslova zakladateľom slovenskej žurnalistickej a reportážnej fotografie. Pred koncom minulého roka sa nám podarilo výstavou, seminárom i divadelným večerom uctiť Andreja Bagara. Podobnú poctu si zaslúži aj Viliam Malík.

Miloš Nemeček
Prezident Občianskeho združenia Bagar
Čestný predseda Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska

Spomienka na pána Malíka 2012.01.28      02:00:06

Daniela Mokráňová     Trenč.Teplice     daniela1607(zavináč)azet.sk

Života kniha zavrela sa,písaná srdcom,krvou zo žíl.Zápis v nej zlatým písmom hlása,že pán Malík čestne život dožil.Nech jeho telo v rodnej hrude v pokojnom spánku odpočíva.V pamäti mojej žiariť bude pamiatka Vaša stále živá.

Odišiel, no skutočne neumrel.... 2012.01.24      05:28:48

Melánia Rabinova Ružičková     Trenčianske Teplice     rabinovam(zavináč)gmail.com

Odišiel člen nášho združenia, pán Viliam Malík...
Aký rýchly a neúprosný je beh času. Ešte sme nestihli zabudnúť na štrngot pohára pri novoročnom prípitku a smrť, ktorá neľútostne dopĺňa odveký zákon prírody, ho vytrhla z nášho života. Všetci, ktorí sme ho poznali, obdivovali sme jeho životnú vitalitu. Správal sa ako jednoduchý, skromný človek, no zanechal niečo po sebe, čo môže zostať jedine po človeku, ktorý bol bohatý svojím duchom. Skláňame sa pred ním a pred jeho životným dieloma a ďakujeme. V duchu si sľubujeme, že naňho nikdy nezabudneme .
Posledný pozdrav tu šepkámeVám, pán Viliam do ticha, že sa raz opäť stretneme, je naša útecha.
Za Združenie sluchovo postihnutých Mikroregión Teplička, Mgr. Melánia Rabinova Ružičková,štatutár.

Vďaka 2012.01.23      10:11:08

Zuzana Ďurmeková     Trenčianske Teplice     dur.zuzana(zavináč)gmail.com

Za Viliamom Malíkom...
Ani sme nepomysleli, že stretnutie pri oslave vzniku Slovenskej republiky 1.1. 2012 je našim posledným stretnutím s pánom Viliamom Malíkom. Odišiel človek s veľkým srdcom, veľkým zanietením pre svoju prácu a svoju záľubu. Odišla legenda slovenskej fotografie. Je pre nás cťou, že sme ho poznali. Pán Viliam Malík zostane v srdciach teplických matičiarov zapísaný ako aktívny podporovateľ slovenského a matičného života, ako človek - umelec, ktorý v svojej dlhoročnej tvorbe prostredníctvom objektívu zachytil realitu a zmeny slovenského života. Jeho dielo a odkaz sa navždy stanú obohatením našej národnej histórie.
Pán Malík, ďakujeme Vám a česť Vašej pamiatke.
Za výbor MO Matice slovenskej Zuzana Ďurmeková, predsedníčka

Zomrel Viliam Malík..... 2012.01.23      01:33:01

Marta Pristačová Pristačová     trenčianske Teplice     mpristacova(zavináč)mail.t-com.sk

Odišiel...
Majster umeleckého videnia okolia , ľudí a prírody.
Odišiel...
No jeho fotografie nám nedajú zabudnúť.
Odišiel...
Zápisy v kronike Mesta Trenčianske Teplice nám ho budú pripomínať.
MAJSTRE-vďaka Vám.
In. Marta Pristačová,CAD
Dnes: 22. Máj 2017
Meniny má Júlia, Juliána

Sponzorované odkazy

Hotel Panorama 

 

© Trenčianske Teplice 2017