Menu:
Fotogal�ria mesta Tren�ianske Teplice
Kontakt

MESTO TRENČIANSKE TEPLICE
Mestský úrad
M.R.Štefánika 4
914 51 Trenčianske Teplice
e-mail: podatelna@teplice.sk

Tel. 032 655 1500, 655 6715
0917 355 172 (orange)
Fax: 032 655 2232

alebo priame telefónne čísla

IČO:00312088 DIČ:2021080050

GPS:
48 54´ 37.79" N, 18 09´ 57 98" E


Úradné hodiny

Pondelok 08.00 16.00
Utorok 08.00 16.00
Streda 08.00 17.00
Štvrtok nestránkový deň
Piatok 08.00 15.00

Prestávka: 12.00 - 13.00Prehlásenie o prístupnosti

webmaster@teplice.sk

 

 

Pocta Andrejovi Bagarovi

Posledný novembrový pondelok v Trenčianskych Tepliciach patril Andrejovi Bagarovi.
Tunajší rodák, spoluzakladateľ slovenského profesionálneho divadelníctva a Vysokej školy múzických umení, sa narodil v neskorú jeseň 1900. Takže v tomto roku 2011 je to
111. výročie – síce neokrúhle, ale pekné číslo. Predovšetkým však stojí za to, pripomínať si odkaz tohto významného herca a organizátora divadelníctva.
V tento deň to bolo v podobe výstavy, seminára a divadelného večera. Všetky akcie pripravili spoločnosť Nautilus DJ / známa napríklad z organizovania trenčianskoteplického Hudobného leta či konferencií Fórum Trenčianske Teplice/ a Občianske združenie Bagar v spolupráci s mestom a kúpeľmi a za podpory Ministerstva kultúry SR. Už vlani v tomto čase základná škola v tomto kúpeľnom meste získala pomenovanie ZŠ Andreja Bagara. Práve v jej priestoroch otvorili výstavu o živote a diele A. Bagara, ktorú odborne pripravil Divadelný ústav v Bratislave.
Seminár sa týkal nielen Andreja Bagara, ale tiež súčasného ochotníckeho divadla a dobrovoľníctva najmä na poli kultúry. Popri poprednom znalcovi A. Bagara a slovenského divadla vôbec Ladislava Lajchu na ňom vystúpili a diskutovali najmä predstavitelia regionálnych osvetových centier Trenčianskeho kraja a zástupcovia ochotníckych súborov. Poukázali na množstvo problémov, ale najmä hľadali cesty, ako pokračovať a rozvíjať neprofesionálnu kultúru.
Vyvrcholením bol divadelný večer Pocta Andrejovi Bagarovi v Koncertnej sále Kúpeľnej dvorany. Pred plným hľadiskom vystúpili dlhoroční členovia činohry Slovenského národného divadla Juraj Sarvaš, Oldo Hlaváček a Martin Huba. Spomínali na Andreja Bagara ako svojho učiteľa/ Juraj Sarvaš je jeho najstarším žiakom, Martin Huba zasa z ročníka, ktorý ako posledný dokončil štúdium za jeho života/, ako riaditeľa SND i kolegu z javiska i človeka v mnohých veselých aj vážnych životných situáciách. Martin Huba predviedol monológy postáv, ktoré patrili k najslávnejším úlohám veľkého herca: Hamleta a Alcesta s Moliérovho Mizantropa, Juraj Sarvaš nadchol svojimi recitáciami a Oldo Hlaváček pohotovosťou a vtipom. S legendárnymi postavami Falstaffa a Filipa II v režijnom naštudovaní Zuzany Mišákovej vypomohli herci Hradného divadla z Trenčína Leo Kužel a Miloš „Slemo“ Slemenský. Celé podujatie koncepčne pripravil a moderoval novinár a vydavateľ Miloš Nemeček, prezident OZ Bagar. Spontánny a dlhotrvajúci potlesk bol odmenou za tento hlboko ľudský a umelecky hodnotný večer.
/mn/Diskusia k článku.

Do tejto diskusie môžete písať svoje otázky, podnety a rady k súvisiacej téme.
V diskusiách netolerujeme: osobné útoky, vulgarizmy, obhajovanie a podnecovanie násilia, nenávisti a netolerancie, reklamu alebo zverejňovanie odkazov na iný web. ( * povinné)

Titulok: *
Meno: *
Priezvisko: *
Mesto/obec: *
E-mail: *
Kontrolný kód *
zobrazenie kontrolného kódu - pre nevidiacich kliknite na odkaz vpravo
vypočuť kontrolný kód
 

Dnes: 26. Máj 2017
Meniny má Dušan

Sponzorované odkazy

Hotel Panorama 

 

© Trenčianske Teplice 2017