Menu:
Fotogal�ria mesta Tren�ianske Teplice
Kontakt

MESTO TRENČIANSKE TEPLICE
Mestský úrad
M.R.Štefánika 4
914 51 Trenčianske Teplice
e-mail: podatelna@teplice.sk

Tel. 032 655 1500, 655 6715
0917 355 172 (orange)
Fax: 032 655 2232

alebo priame telefónne čísla

IČO:00312088 DIČ:2021080050

GPS:
48 54´ 37.79" N, 18 09´ 57 98" E


Úradné hodiny

Pondelok 08.00 16.00
Utorok 08.00 16.00
Streda 08.00 17.00
Štvrtok nestránkový deň
Piatok 08.00 15.00

Prestávka: 12.00 - 13.00Prehlásenie o prístupnosti

webmaster@teplice.sk

 

 

Folklór v uliciach Trenčianskych Teplíc

Rozozvučať celé mesto sa každému len tak nepodarí. No Dom Matice slovenskej  Dubnica nad Váhom s podporou Mesta Trenčianske Teplice, Kúpeľov Trenčianske Teplice a Nadácie Matice slovenskej to dokázal už po jedenásty raz prvý júnový víkend.
Prvý deň festivalu sa v ľudovom speve a tancoch predbiehali súbory DFS Briezka (Nedožery – Brezany), FS Kasanka (Oravské Lieskové), FS Dedovanka (Oščadnica), FS Račan (Oščadnica),  FS Pobedímčan (Pobedím), DFS Jelenček (Jelenec), FS Modrovanky-krojovanky (Modrová) a FS Jelenka (Jelenec).
Večer patril folklórnej veselici v Kúpeľnej dvorane, ktorá končila okolo polnoci.
Nedeľa začala skutočne exoticky. Súbor Gamelan Orchestra z Indonézie uviedol na kladivkových nástrojoch nie len svoju hudbu, ale zaradil aj slovenskú ľudovú pieseň To ta Heľpa, ktorá znela v jeho podaní naozaj originálne. Tanec bosých tanečníc v  typických odevoch z ostrova Bali sa niesol v znamení výrazu tváre a jemných pohybov.  Prítomnosť súboru prilákala množstvo zvedavcov.
Ďalej nasledovali detské i dospelé súbory  - DFS Prvosienka (Dubnica nad Váhom), FS Nadšenci (Trenčín), DFS Dubinka (Nová Dubnica), DFS Dolinka (Omšenie), FS Teplanka (Trenčianska Teplá), ĽS Trebichovanka (Trebichov), FS Senior klub Vršatec (Dubnica nad Váhom). Každý zo súborov bol skvelý a oduševnený, ale najväčší potlesk si predsa len asi vybojovali tí najmenší  - deti predškolského veku zo súboru Dubinka z Dubnice nad Váhom.  

Štafetové posolstvo vo forme stúh za miestne odbory MS sa v Trenčianskom kraji uskutočnilo počas Folklórnej prehliadky hudby, spevu a tanca v Trenčianskych Tepliciach  v dňoch 5. a 6. júna 2010.  
     Pestrofarebný sprievod folklórnych súborov dopĺňali matičiari z celého kraja a niesli svoje pozdravné stuhy cez celé kúpeľné mestečko až k miestu diania prehliadky.
     Slávnostné odovzdávanie štafetového posolstva uviedla riaditeľka Domu Matice slovenskej v Dubnici nad Váhom  Janka Valigurčinová a verejnosti priblížila myšlienku pozdravných stúh. Od predsedov MO MS ich potom prebral primátor mesta Trenčianske Teplice PhDr. Štefan Škultéty a predsedníčka KR MS Mgr. Ružena Hromádková. Stuhy uviazali okolo pódia, kde zostali počas dvoch dní folklórnej prehliadky.
     Boli to stuhy od Domu Matice slovenskej Dubnica nad Váhom, KR MS TSK, od OR MS Ilava, Prievidza, Trenčín a Bánovce nad Bebravou a od miestnych odborov Matice slovenskej Kanianka, Prievidza, Koš, Ilava, Trenčianske Teplice, Nedožery-Brezany, Ladce, Partizánske, Dubnica nad Váhom, Handlová, Chocholná-Velčice, Trenčín, Bánovce nad Bebravou, Bošáca, Nové Mesto nad Váhom, Modrová, Kálnica, Omšenie a Nová Dubnica. Takýmto spôsobom reprezentovali pozdrav tohtoročného MSFSM od matičiarov Trenčianskeho kraja.

 

Obrázok:  Obrázok:  Obrázok:
Obrázok:  Obrázok:  Obrázok:
Obrázok:  Obrázok:  Obrázok:
Obrázok:  Obrázok:  Obrázok:
Obrázok:  Obrázok:  Obrázok:
Obrázok:  Obrázok:  Obrázok:
Obrázok:  Obrázok:  Obrázok:
Obrázok:  Obrázok:  Obrázok:


Diskusia k článku.

Do tejto diskusie môžete písať svoje otázky, podnety a rady k súvisiacej téme.
V diskusiách netolerujeme: osobné útoky, vulgarizmy, obhajovanie a podnecovanie násilia, nenávisti a netolerancie, reklamu alebo zverejňovanie odkazov na iný web. ( * povinné)

Titulok: *
Meno: *
Priezvisko: *
Mesto/obec: *
E-mail: *
Kontrolný kód *
zobrazenie kontrolného kódu - pre nevidiacich kliknite na odkaz vpravo
vypočuť kontrolný kód
 

Dnes: 22. Máj 2017
Meniny má Júlia, Juliána

Sponzorované odkazy

Hotel Panorama 

 

© Trenčianske Teplice 2017