Menu:
Fotogal�ria mesta Tren�ianske Teplice
Kontakt

MESTO TRENČIANSKE TEPLICE
Mestský úrad
M.R.Štefánika 4
914 51 Trenčianske Teplice
e-mail: podatelna@teplice.sk

Tel. 032 655 1500, 655 6715
0917 355 172 (orange)
Fax: 032 655 2232

alebo priame telefónne čísla

IČO:00312088 DIČ:2021080050

GPS:
48 54´ 37.79" N, 18 09´ 57 98" E


Úradné hodiny

Pondelok 08.00 16.00
Utorok 08.00 16.00
Streda 08.00 17.00
Štvrtok nestránkový deň
Piatok 08.00 15.00

Prestávka: 12.00 - 13.00Prehlásenie o prístupnosti

webmaster@teplice.sk

 

 

Kultúrno – poznávací zájazd seniorov v NITRE

19.novembra 2009 zorganizovala ZO Jednoty dôchodcov  Slovenska Trenčianske Teplice autobusový zájazd do Nitry. Počas krátkej prestávky v Motoreste Červeník, predsedníčka p. Megová ponúkla všetkým účastníkom jablčno – makový koláč, ktorý sama napiekla.  Ďalšou pozornosťou prepravcu p. Biskorovajného bola čiernu káva. V slnečných lúčoch zaliata nás privítala kolíska nášho národa a kresťanstva – starobylá Nitra.
Na Župnom námestí  nás privítala fundovaná sprievodkyňa - externá spolupracovníčka NISYS /Turistického informačného centra v Nitre) p. Danková, ktorá s nami strávila celé popoludnie. Najprv nás upozornila na pamätnú tabuľu Jankovi Jesenskému, ktorý v budove pracoval ako župan. Pokračovali sme na Pribinovo námestie, kde nám pred sochou kniežaťa Pribinu priblížila pohnutú a bohatú históriu Nitry. Pribina, ktorého sláva siahala až po Blatenské jazero(dnešný Balaton), dal ako prvý postaviť kresťanský chrám ,hoci sám bol pohanom a pochopil, že budúcnosť sa musí budovať na kresťanských základoch. V symbióze so sochou kniežaťa Pribinu na námestí, nesúcom jeho meno, stojí Kňazský seminár sv. Gorazda, ktorý za dlhé roky vychoval celé kňazské generácie. Vedľa seminára na priečelí domu je známa socha Corgoňa, podľa ktorého nazvali aj známe nitrianske pivo. Vraví sa, že kto nevidel Corgoňa, nebol v Nitre. Samotný Corgoň (grécky otrok) vynikal ohromnou silou –dnes slúži ako miesto stretnutia mnohých mladých ľudí, ktorí prsty na jeho nohách používajú ako zázračný nástroj pre svoje priania. Na opotrebovaných a občas pomaľovaných prstoch to je očividné. Naša sprievodkyňa nás odtiaľto priviedla vedľa ďalších významných pamiatok na Námestie Jána Pavla II., ktorý Nitru navštívil 30. júna1995 počas druhej pastoračnej návštevy Slovenska. Nad námestím dominuje Morový stĺp so súsoším, ktorému tróni Panna Mária s hviezdnou korunkou na hlave.
Odtiaľ sme napokon prišli do Nitrianskeho hradu s dominantnou Bazilikou sv. Emeráma a priľahlou kaplnkou, v ktorej sú uložené relíkvie sv. Andreja – Svorada (hrob je pod bazilikou). Na protiľahlej strane sú relíkvie sv. Cyrila, pochovaného vo Vatikáne. Veriaci v Nitrianskom biskupstve si 20. novembra pripomínajú sviatok Výročia posvätenia svojho katedrálneho chrámu zasväteného svätému mučeníkovi Emerámovi a jeho história je spojená s prvým kresťanským chrámom v stredovýchodnej Európe, ktorý dal v roku 829 postaviť v Nitre knieža Pribina. Nitrianska katedrála je sídlom biskupstva, ktoré preukázateľne jestvovalo už v roku 880, teda ešte za života svätého Metoda. Katedrála – bazilika na Hrade v Nitre je zložená z troch kostolov, v tomto čase si jej interiér oblieka nový šat- všetko sa rekonštruuje a pripravuje pre prípadnú návštevu terajšieho  Sv. Otca Benedikta XVI. v najbližších rokoch. Nitrianska katedrála je počas celého roka navštevovaná mnohými pútnikmi a turistami zo Slovenska i zo zahraničia. Okrem toho je aj stredobodom záujmu archeológov. Tento rok v nej vykonali archeologický výskum. Hoci pozostatky veľkomoravského kostola nenašli, podarilo sa im odkryť napríklad murivo pravdepodobne z 11. storočia, asi z kostola, ktorý sa spomína v legende o svätých Andrejovi Svoradovi a Beňadikovi. Pretože sme kaplnku i Baziliku navštívili práve v predvečer výročia jej posvätenia, spolu sme si zaspievali mariánsku pieseň a v Bazilike sme sa spoločne pomodlili. Interiér katedrály v Nitre je v súčasnosti reštaurovaný, práce by mali byť hotové v roku 2013, teda k 1150- výročiu príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie. Pod Bazilikou sme si so záujmom prezreli slovanské kostrové nálezisko spred 2500 rokov pred narodením Krista, ktoré svedčí o našej slávnej a bohatej minulosti a umocňuje našu národnú hrdosť. Treba ešte spomenúť Pamätník Milénium, odhalený k 1.1.2000. Na žulovom okrúhlom stolci sú prvé verše Proglasu v hlaholike – prvej slovanskej abecede. PROGLAS - Predslov k prekladu sv. Evanjelia Konštantína filozofa – sv. Cyrila do staroslovienčiny z rokov 863 – 867. V 110 veršoch oslavuje Božie Slovo a v súdobých národných literatúrach Európy nemá obdobu. Na vonkajšom kruhu okolo stolca sú do dnešnej reči preložené jeho úvodné texty... Po návšteve tohto monumentu sme si s obdivom prezreli aj nádherné súsošie Sv. Cyrila a Metoda. Žiaľ, diecézna knižnica nebola  prístupná. Pokochali sme sa aspoň pohľadom na Zobor, na Kalváriu s Misijným domom a na modernú Nitru...
Po chutnej večeri sme prišli tesne pred začiatkom do vypredaného Divadla Andreja Bagara – nášho rodáka. Ocenili sme stvárnenie klasickej historickej drámy Williama Shakespeara z prelomu 16. a 17.storočia KRÁĽ LEAR. Za zakúpenie lístkov ďakujeme vedeniu mesta. Unavení - bohatí o nové zážitky a skúsenosti, sme sa vrátili domov  krátko pred polnocou.
St. Šedinár – tajomník ZO JDS Tr.TepliceDiskusia k článku.

Do tejto diskusie môžete písať svoje otázky, podnety a rady k súvisiacej téme.
V diskusiách netolerujeme: osobné útoky, vulgarizmy, obhajovanie a podnecovanie násilia, nenávisti a netolerancie, reklamu alebo zverejňovanie odkazov na iný web. ( * povinné)

Titulok: *
Meno: *
Priezvisko: *
Mesto/obec: *
E-mail: *
Kontrolný kód *
zobrazenie kontrolného kódu - pre nevidiacich kliknite na odkaz vpravo
vypočuť kontrolný kód
 

Dnes: 26. Máj 2017
Meniny má Dušan

Sponzorované odkazy

Hotel Panorama 

 

© Trenčianske Teplice 2017