Menu:
Fotogal�ria mesta Tren�ianske Teplice
Kontakt

MESTO TRENČIANSKE TEPLICE
Mestský úrad
M.R.Štefánika 4
914 51 Trenčianske Teplice
e-mail: podatelna@teplice.sk

Tel. 032 655 1500, 655 6715
0917 355 172 (orange)
Fax: 032 655 2232

alebo priame telefónne čísla

IČO:00312088 DIČ:2021080050

GPS:
48 54´ 37.79" N, 18 09´ 57 98" E


Úradné hodiny

Pondelok 08.00 16.00
Utorok 08.00 16.00
Streda 08.00 17.00
Štvrtok nestránkový deň
Piatok 08.00 15.00

Prestávka: 12.00 - 13.00Prehlásenie o prístupnosti

webmaster@teplice.sk

 

 

Spomienka na bojovníkov

Predvianočnú atmosféru poznamenal odchod dvoch členov Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Trenčianskych Tepliciach, ktorí sa aktívne zapojili v čase druhej svetovej vojny do boja proti nemeckým okupantom. 19. decembra 2007 zomrel Eduard Šnejdr a dňa 21. decembra 2007 Michal Bohunický. V roku 2007 to  boli už traja priami účastníci bojov v SNP, ktorí opustili rady členov ZO, pretože 24. apríla 2007 zomrel tiež Otmar Volkmer.

Otmar Volkmer, nar. 23. januára 1916, dôstojník povstaleckej armády

Otmar Volkmer slúžil v období okupácie na veliteľstve divízie v Trenčíne v hodnosti poručík. Spolu s niekoľkými dôstojníkmi, ale aj civilnými občanmi sa zapojil do prípravy povstania.Po vypuknutí povstania sa stal referentom na veliteľstve armády, kde si plnil úlohy spojené so zásobovaním povstaleckej armády výzbrojou a muníciou.Pri zásobovaní muníciou už skoro obkľúčenej vojenskej jednotky v Dolnom Kubíne ako aj pri zásobovaní partizánskych jednotiek vojenským materiálom bol neustále v bezprostrednom ohrození života.
Koncom septembra 1944 bol pridelený na veliteľstvo prvej taktickej skupiny „Tlach“, ktorá mala stanovisko v Harmanci, odkiaľ organizovala obranu proti útočiacim fašistickým elitným jednotkám.Po ťažkých bojoch s nemeckou presilou bol so svojimi spolubojovníkmi nútený ustúpiť cez Donovaly do hôr Nízkych Tatier a ďalej cez Hron do Slovenského Rudohoria za neustáleho prenasledovania Nemcami.
Napriek tomu, že pri ústupe bola jeho jednotka pod stálou paľbou, vyviazol z tohto pochodu bez strelného zranenia. Pri brodení ľadovej vody Hrona a následnom celonočnom pochode v chladnom počasí s mokrými šatami prechladol a dostal vysokú horúčku, čo mu znemožnilo pokračovať v pochode.Vojaci jeho skupiny ho doviedli do Jelšovníku pri Krupine, kde sa ho ujala babička jednoho spolubojovníka, u ktorej sa ťažko chorý skrýval na povale.Správa o tom, že gardisti robia v okolí Krupiny razie, ho prinútila opustiť úkryt napriek tomu, že bol následkom choroby veľmi vyčerpaný a zoslabnutý.Po skončení vojny sa dozvedel, že ho gardisti na základe udania po jeho odchode v tomto dome hľadali.
Za zásluhy v odbojovej činnosti bol vyznamenaný štátnym vyznamenaním - Československou medajlou za zásluhy I. stupňa a ďalšími vyznamenaniami a bol povýšený do hodnosti major.V roku 1968 založil v Omšení Základnú organizáciu zväzu protifašistických bojovníkov a od roku 1982 sa stal členom ZO SZPB v Trenčianskych Tepliciach, kde zastával viaceré funkcie.

Eduard Šnejdr, nar. 4. júna 1925, partizán v Slovenskom národnom povstaní

Eduard Šnejdr bol devätnásťročný mladý muž, keď miestny rozhlas vyzýval občanov aby sa pridali k povstaniu. 2. septembra 1944 sa pridal k partizánom, ktorí obsadili naše mesto. Po presune do Bánoviec nad Bebravou bol zaradený do partizánskej brigády Milana Rastislava Štefánika do funkcie rozviedčíka. Zúčastnil sa nerovných bojových stretov s elitnými fašistickými jednotkami, vyzbrojenými ťažkou technikou, v bojoch o Martin, Vrútky, Rajecké Teplice a Brezinu pri Diviakoch.
Po týchto bojových akciách sa presunul do Banskej Bystrice, kde bol zaradený do partizánskeho oddielu Šrobár. Tento oddiel viedol bojové akcie na Považí v Inoveckých horách.Pri akcii v Beckove bol zajatý Vlasovcami, ktorí ho odovzdali nemeckému gestapu a 11. novembra 1944 bol uväznený v Trenčíne . Z Trenčína ho previezli na gestapo do Bratislavy a odtiaľ 19. februára 1945 vlakom transportovali do koncentračného tábora Mauthausen. Cestou pri Melku bombardovali vlak anglo-americké lietadlá. Pri tomto leteckom bombardovaní zahynuli mnohí jeho spoluväzni. Počas väznenia bol vystavený teroru vo viacerých koncentračných táboroch v Mödlingu,  Schwechate,  Steyeri a nakoniec v tábore Guzen, kde bol až do oslobodenia 5. mája 1945.
Bol členom Zväzu protifašistických bojovníkov od roku 1946, čo je úctihodných 61 rokov.
Za svoju účasť v Slovenskom národnom povstaní dostal Eduard Šnejdr niekoľko vysokých vyznamenaní.

Michal Bohunický,nar. 9. októbra 1920, vojak povstaleckej armády

Michal Bohunický bol v decembri 1941 ako branec 1. pešieho pluku v Trnave, odvelený na východnú frontu do Bieloruska, kde pôsobil v strážnom oddieli zaisťovacej divízie. V novembri 1942 sa jeho jednotka vrátila späť do Trnavy. Pri vyhlásení povstania sa celá posádka pridala na stranu povstalcov a spolu s civilnými občanmi z Trnavy začala presun smerom na Topoľčany.
Prvé bojové strety s nepriateľskými vojskami boli boje o Bošany, Baťovany (Partizánske), Malé a  Veľké Uherce, Žarnovicu a  Hodrušu-Hámre. Boje pokračovali v Prievidzi, Handlovej, Rástočnej, Kremnici a v Sklených Tepliciach. Jednotka vykonávala aj obranu letiska Tri Duby nad obcou Badín. V dôsledku veľkej presily boli vojaci prinútení ustúpiť do hôr, kde sa pod vrchom Ďumbier sústredila Prvá československá armáda na Slovensku a Druhá paradesantná brigáda zo ZSSR. Velenie rozhodlo o prechode na partizánsky spôsob boja, rozdelením sa na skupiny po 10 až 15 mužov.
Pri pokuse prebiť sa k Sovietskej armáde, ktorá už bola pred Liptovskym Mikulášom, padol do zajatia pri Nemeckej Lupči (Partizánska Lupča). Uväznený bol vo vojenských kasárňach v Martine, odkiaľ bol deportovaný do nemeckého koncentračného tábora Gerlitcz a Falknov, kde bol 9. mája 1945 oslobodený americkou armádou.
Za odbojovú činnosť bol vyznamenaný medailami za obranu vlasti, za službu vlasti, za účasť v SNP v boji proti fašizmu a ďalšími oceneniami, vyjadrujúcimi vďaku za jeho podiel na víťazstve nad fašizmom.
Členom, pôsobiacim vo viacerých funkciách Zväzu protifašistických bojovníkov, bol od roku 1947.

ZO SZPB v Trenčianskych Tepliciach si na vzácnych členov spomína s úctou a s vďakou za ich odhodlanie bojovať za oslobodenie svojej vlasti.

Spracované podľa informácií  predsedu ZO SZPB v Trenčianskych Tepliciach Karola Glamoša


Diskusia k článku.

Do tejto diskusie môžete písať svoje otázky, podnety a rady k súvisiacej téme.
V diskusiách netolerujeme: osobné útoky, vulgarizmy, obhajovanie a podnecovanie násilia, nenávisti a netolerancie, reklamu alebo zverejňovanie odkazov na iný web. ( * povinné)

Titulok: *
Meno: *
Priezvisko: *
Mesto/obec: *
E-mail: *
Kontrolný kód *
zobrazenie kontrolného kódu - pre nevidiacich kliknite na odkaz vpravo
vypočuť kontrolný kód
 

Dnes: 26. Máj 2017
Meniny má Dušan

Sponzorované odkazy

Hotel Panorama 

 

© Trenčianske Teplice 2017