Menu:
Fotogal�ria mesta Tren�ianske Teplice
Kontakt

MESTO TRENČIANSKE TEPLICE
Mestský úrad
M.R.Štefánika 4
914 51 Trenčianske Teplice
e-mail: podatelna@teplice.sk

Tel. 032 655 1500, 655 6715
0917 355 172 (orange)
Fax: 032 655 2232

alebo priame telefónne čísla

IČO:00312088 DIČ:2021080050

GPS:
48 54´ 37.79" N, 18 09´ 57 98" E


Úradné hodiny

Pondelok 08.00 16.00
Utorok 08.00 16.00
Streda 08.00 17.00
Štvrtok nestránkový deň
Piatok 08.00 15.00

Prestávka: 12.00 - 13.00Prehlásenie o prístupnosti

webmaster@teplice.sk

 

 

45. výročie pravidelného televízneho príjmu v Trenčianskych Tepliciach

Naše deti nepovažujú televízor za nič mimoriadne. Je súčasťou života, presne ako umývanie zubov či utieranie prachu Dnes už asi žiadne dieťa nenapadne otáčať ho, aby uvidelo tých zmenšených ľudí, ktorí sa pohybujú po obrazovke. Zvykli sme si naň a v máloktorej domácnosti nie je zapnutý aspoň niekoľko minút denne. A predsa to nie je až tak dávno, kedy televízor nebol ničím iným ako nepredstaviteľnou vecou pre väčšinu ľudí. Pán Laurinec Hudec si presne pamätá, ako to s počiatkami televízie bolo.
„Písal sa rok 1953 a ja som bol na služobnej ceste v Prahe. Pri prechádzke na Václavskom námestí som zbadal v jednom obchodnom dome vo výklade čosi, čo ma veľmi upútalo. Bola tam skrinka podobná rádiu s malou obrazovkou na ktorej sa pohybovali ľudia podobne ako v kine. Stál som pred výkladom ako primrznutý. Nevedel som sa vynadívať na to čudo. Obdivoval som techniku, ktorá je schopná vzduchom posielať pohybujúce sa obrázky. Veď to je fantázia a čo sa zatým skrýva? Vtedy som si povedal, že musím preštudovať odbornú literatúru z tejto oblasti.“
V čase, keď pán Hudec obdivoval „čudo“ vo výkladnej skrini, nelietali družice. Jedinou možnosťou šíriť signál bolo budovanie televíznych prevádzačov. Rozhodol sa, že sa pokúsi dopomôcť šíreniu televízneho vysielania. Najprv si preštudoval dostupnú literatúru a následne sa spojil s pánom Štefanom Šípošom, ktorý sa už v roku 1957 sa pokúsil prijímať televízny signál na rádioprijímači s malou obrazovkou a taktiež s pánom Oskarom Šulcom, odborníkov na slaboprúdu elektroniku. Obaja prejavili veľký záujem o privedenie prijateľného televízneho signálu do kúpeľného mesta, čo nebola jednoduchá záležitosť.
Televízny signál sa im najskôr podarilo zachytiť 10-metrovou sklápacou anténou, umiestnenou na streche vtedajšieho Grand hotela. (bola to jediná budova, ktorá mala 120- voltový  elektrický prúd). V marci 1959 začali vysielať a hoci kvalita najlepšia nebola, radosť z vydarenej práce mali veľkú. ZV ROH zakúpil  televízor, ktorý bol umiestnený v zamestnaneckej jedálni vo Vláre. Mnoho zamestnancov chodilo pozerať správy a deti rozprávky. Tam odznela historická veta asi 12-ročného Jána Matejku, ktorý povedal: „A prečo to nie je farebné?“ „My sme boli nadšení, že máme aj nekvalitný zasnežený obraz a on už vyjadril nespokojnosť a žiadalo sa mu vidieť farebne. Typická nespokojnosť, ktorá poháňa pokrok stále vpred,“ smeje sa pán Hudec. Možno aj tento chlapec pridal na ďalšom úsilí nadšencov.
„Pre zlepšenie TV signálu sme urýchlene uvažovali o vybudovaní stabilného prevádzača,“ spomína ďalej pán Hudec. Ako každá novinka, aj táto sa stretla s mnohými prekážkami, odporom, vlnou nesúhlasu, a v neposlednom rade - chýbajúcimi finančnými prostriedkami. „Zorganizovali sme dobrovoľné brigády na vykopanie základov pre postavenie stožiara.“ Financie na nákup cementu poskytol ZV ROH pri Československých štátnych kúpeľoch. Stovky brigádnických hodín však priniesli očakávaný výsledok - červenokopanický televízny vykrývač začal svoje (najskôr skúšobné) a 4. decembra 1962 i  oficiálne vysielanie.
Po dobudovaní nového televízneho prevádzača sa začalo s pravidelným vysielaním. Obraz sa skvalitnil, mnoho občanov a návštevníkov Trenčianskych Teplíc malo možnosť sledovať televízne vysielanie, hoci len na jednom kanále. Námaha, ktorá bola vynaložená na vybudovanie televízneho vykrývača,  nevyšla nazmar. Kultúra v podobe obrazu sa dostala do domácností obyvateľov nášho mesta.
„Na Slovensku je vybudovaných niekoľko sto televíznych vykrývačov. Keď porovnávame dnes možnosti televízneho príjmu a keď vysielanie sa uskutočňuje prostredníctvo satelitov farebne, moderných televíznych prijímačov, kde máme možnosť sledovať desiatky a stovky televíznych staníc,  už len spomíname na tie naše začiatky,“ dodáva pán Hudec a zdá sa, že napriek tomu, čo práve povedal, sú medzi jeho slovami čriepky nostalgie.

Silvia Havelková, Noviny pre Trenčianske Teplice


Diskusia k článku.

Do tejto diskusie môžete písať svoje otázky, podnety a rady k súvisiacej téme.
V diskusiách netolerujeme: osobné útoky, vulgarizmy, obhajovanie a podnecovanie násilia, nenávisti a netolerancie, reklamu alebo zverejňovanie odkazov na iný web. ( * povinné)

Titulok: *
Meno: *
Priezvisko: *
Mesto/obec: *
E-mail: *
Kontrolný kód *
zobrazenie kontrolného kódu - pre nevidiacich kliknite na odkaz vpravo
vypočuť kontrolný kód
 

Dnes: 22. Máj 2017
Meniny má Júlia, Juliána

Sponzorované odkazy

Hotel Panorama 

 

© Trenčianske Teplice 2017