Menu:
Fotogal�ria mesta Tren�ianske Teplice
Kontakt

MESTO TRENČIANSKE TEPLICE
Mestský úrad
M.R.Štefánika 4
914 51 Trenčianske Teplice
e-mail: podatelna@teplice.sk

Tel. 032 655 1500, 655 6715
0917 355 172 (orange)
Fax: 032 655 2232

alebo priame telefónne čísla

IČO:00312088 DIČ:2021080050

GPS:
48 54´ 37.79" N, 18 09´ 57 98" E


Úradné hodiny

Pondelok 08.00 16.00
Utorok 08.00 16.00
Streda 08.00 17.00
Štvrtok nestránkový deň
Piatok 08.00 15.00

Prestávka: 12.00 - 13.00Prehlásenie o prístupnosti

webmaster@teplice.sk

 

 

Koncert porozumenia - video

Koncert porozumenia, ktorý sa odohral v Koncertnej sále Kúpeľnej dvorany, bol trochu iný než obvyklé podujatia na tejto scéne. Na pódiu sa stretli mladí speváci z Detského domova Ilava – Klobušice a skupinka recitácie z Detského mestečka Trenčín –Zlatovce, rómsky súbor Khamoro z Myjavy a folklórny súbor Senior klub Družba z Trenčína. Táto zostava nebola náhodná. Vyjadrovala názov koncertu a projektu, do rámca ktorého patrí. Ide o symbol porozumenia s ľuďmi, ktorý patria do znevýhodnených skupín – a napriek často zložitej situácii nestrácajú optimizmus a delia sa o svoju tvorivosť s inými.

   Koncert porozumenia v Trenčianskych Tepliciach nadväzoval na podobný, ktorý sa odohral v Bratislave. Tam popri deťoch z detského domova a senioroch vystupovali aj zdravotne postihnutí. Reprezentoval ich súbor DIKO, divadlo pantomímy pri strednej škole pre nepočujúcich na Koceľovej ulici v Bratislave. A ako čerešnička na torte prišiel zaspievať aj Peter Lipa. Obe podujatia pripravili spoločnosť Nautilus DJ a Občianske združenie Bagar, ktoré sú známe z viacerých aktivít.

   Zmyslom koncertov a celého projektu je vytvárať mosty porozumenia. Spojiť na javisku aj v hľadisku súbory, ktoré zastupujú /použijeme odborný výraz/ marginalizované skupiny – nechcú však zostať na okraji, ale rozdávajú radosť sebe aj druhým. Na koncert do nášho mesta prišli desiatky priateľov vystupujúcich malých umelcov z oboch spomínaných detských domovov. A nemálo sa pričinili o skvelú atmosféru v Kúpeľnej dvorane. Nešetrili potleskom, pridávali sa k spevu  a keď súbor Khamoro spustil záverečný temperamentný tanec, podaktorí  - a spolu s nimi aj seniori z Družby v myjavských krojoch – sa pridali na pódiu do krepčenia.

   Uznaním nešetrila ani pekne naplnená sála, napokon tlieskala postojačky. Bolo to presne v duchu myšlienok, s ktorými prišli organizátori aj vystupujúci tohto podujatia. Búrať bariéry medzi jednotlivými skupinami, ktoré sú označované za znevýhodnené – a hlavne vo vzťahu medzi nimi a verejnosťou. Aktivita a spontánnosť, ktorú ukázali deti z detských domovov, seniori i Rómovia, vytvorili most porozumenia. Atmosféru vzájomného chápania a spolupráce, ktorá by sa mala preniesť aj do každodenného života.

Podujatie sa uskutočnilo aj s podporou Mesta Trenčianske Teplice.

MNDiskusia k článku.

Do tejto diskusie môžete písať svoje otázky, podnety a rady k súvisiacej téme.
V diskusiách netolerujeme: osobné útoky, vulgarizmy, obhajovanie a podnecovanie násilia, nenávisti a netolerancie, reklamu alebo zverejňovanie odkazov na iný web. ( * povinné)

Titulok: *
Meno: *
Priezvisko: *
Mesto/obec: *
E-mail: *
Kontrolný kód *
zobrazenie kontrolného kódu - pre nevidiacich kliknite na odkaz vpravo
vypočuť kontrolný kód
 

Dnes: 22. Máj 2017
Meniny má Júlia, Juliána

Sponzorované odkazy

Hotel Panorama 

 

© Trenčianske Teplice 2017