Menu:
Fotogal�ria mesta Tren�ianske Teplice
Kontakt

MESTO TRENČIANSKE TEPLICE
Mestský úrad
M.R.Štefánika 4
914 51 Trenčianske Teplice
e-mail: podatelna@teplice.sk

Tel. 032 655 1500, 655 6715
0917 355 172 (orange)
Fax: 032 655 2232

alebo priame telefónne čísla

IČO:00312088 DIČ:2021080050

GPS:
48 54´ 37.79" N, 18 09´ 57 98" E


Úradné hodiny

Pondelok 08.00 16.00
Utorok 08.00 16.00
Streda 08.00 17.00
Štvrtok nestránkový deň
Piatok 08.00 15.00

Prestávka: 12.00 - 13.00Prehlásenie o prístupnosti

webmaster@teplice.sk

 

 

Česká hviezda Miroslav Donutil si prevzal Hercovu misiu

Jeden z najobľúbenejších českých hercov Miroslav Donutil si dnes na Art Film Feste prevzal Hercovu misiu. Vo Festivalovom parku osobne pripevnil mosadznú tabuľku so svojim menom a zaradil sa tak medzi osobnosti ako Jean-Paul Belmondo, Gina Lollobrigida, Jeremy Irons či Omar Sharif, ktorí sú tiež držiteľmi Hercovej misie. Je 49-tym laureátom ocenenie a 12-tym z Česka.

„V hereckých kruhoch sa hovorí, že herec ceny nepotrebuje, že najdôležitejšou cenou je priazeň u diváka. Ale ja si myslím, že ceny sú veľkým povzbudením a najmä v staršom veku, keď už motivácie ubúda. Pre mňa je veľkou poctou prijať vašu cenu, silne sa ma to dotklo,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii Donutil.

„Popularita môže byť aj krátkodobá, rýchlo vyletíte hore a rýchlo aj dolu. Ale ja si popularitu vážim, pretože ste tu dnes,“ odkázal stovkám fanúšikov, ktorí sa prišli pozrieť na odovzdanie Hercovej misie.

Už odmalička sa rád predvádzal a hoci sa pôvodne chcela stať novinárom, herectvo sa mu stalo vášňou na celý život. Patrí k českej hereckej špičke a na konte má prestížne ocenenia Český lev.

Už počas štúdií na JAMU hral v dnes už legendárnom divadle brnenskom divadle Husa na provázku, kde pôsobil od 70. rokov a stvárnil tu viac ako päťdesiat nezabudnuteľných rolí, ktoré mu umožnili vyzrieť v špecifickú hereckú osobnosť. Tu sa stretol aj s kolegom Bolkom Polívkom, tiež nositeľom Hercovej misie. Ich spolupráca trvala dve desaťročia. Do myslí divákov sa obaja silno zapísali vďaka filmu Dědictví aneb Kurvahošigutentag z roku 1992. „Bolek tvrdí, že má napísaný scenár na pokračovanie Dědictví, ja tvrdím, že ho napísaný nemá. Uvidíme, kto má pravdu. Ak by sa raz film nakrúcal, veľmi rád v ňom budem hrať,“ prezradil na Art Film Feste.

V roku 1990 sa Donuti stal stal členom Činohry Národního divadla v Prahe, kde pôsobí dodnes. Od začiatku svojej kariéry si zahral v takmer stovke televíznych či filmových diel. Stvárnil nezabudnuteľnú postavu komunistu a rázneho otca v legendárnych Pelíškach (1998) či farára v Želaroch (2003), ktoré boli nominované na Oscara.

Na Pelíšky si zaspomínal aj počas preberania ceny. „Bolo to výnimočné nakrúcanie. Nikdy na to nezabudnem. Hovorí sa, že herci sa pri filmovačke nemajú zabávať, lebo sa potom nebudú zabávať diváci v kine. Ale diváci sa smiali, a my sme sa strašne bavili,“ povedal Donutil.

Dnes už kultovými sú aj jeho postavy dôstojníkov v komédiách z vojenského prostredia Tankový prapor (1991) a Čierni baróni (1992). Za svoj výkon vykastrovaného námestníka v čiernej komédii Pasti, pasti, pastičky (1998) si vyslúžil Českého leva za mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Naposledy získal úspech s hlavnou úlohou v úspešnom filme Román pre mužov (2010), v ktorom stvárnil cynického a nekompromisného právnika.

V mysliach ľudí je Donutil zapísaný aj ako skvelý rozprávač vtipných historiek. Jeho „one man šou“, vďaka ktorým žne úspech ako vtipný rozprávač a glosátor s nadhľadom, iróniou aj láskavým humorom patria k neoddeliteľnej súčasti jeho tvorby patria. Dnes prezradil, že on sa najlepšie zabáva na svojich dvoch synoch.Diskusia k článku.

Do tejto diskusie môžete písať svoje otázky, podnety a rady k súvisiacej téme.
V diskusiách netolerujeme: osobné útoky, vulgarizmy, obhajovanie a podnecovanie násilia, nenávisti a netolerancie, reklamu alebo zverejňovanie odkazov na iný web. ( * povinné)

Titulok: *
Meno: *
Priezvisko: *
Mesto/obec: *
E-mail: *
Kontrolný kód *
zobrazenie kontrolného kódu - pre nevidiacich kliknite na odkaz vpravo
vypočuť kontrolný kód
 

Dnes: 26. Máj 2017
Meniny má Dušan

Sponzorované odkazy

Hotel Panorama 

 

© Trenčianske Teplice 2017